....Σήμερα Παρασκευή, 19 Απριλίου, η Εκκλησία γιορτάζει τον Ακάθιστο ύμνο......

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2016

ΕΠΣ ΦΩΚΙΔΑΣ: ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΓΟΡΑ

Για την 7η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας στην Φωκίδα είχαμε σήμερα 3 αγώνες.
Ο Απόλλων Ευπαλίου πέρασε από την Δεσφίνα με 0-2.
Ο Αστέρας μίθκησε εύκολα την Γλυφάδα με 4-0
Ο Διαγόρας Πολυδρόσου νίκησε τον Αμφισσαϊκό 2006 με 5-2......

Τα σημερινά αποτελέσματα.
ΗΣΑΙΑΣ ΔΕΣΦΙΝΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΥΠΑΛΙΟΥ 0-2  (0-1)
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ ΑΜΦΙΣΣΑΙΚΟΣ 2006 5-2  (2-0)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ ΓΛΥΦΑΔΑ ΔΩΡΙΔΑΣ 4-0  (2-0)
ΦΩΚΙΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΙΡΡΑΣ 18/12  15:00
ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΕΛΦΩΝ ΚΡΙΣΣΑΙΟΣ ΧΡΙΣΣΟΥ 18/12  15:00
ΤΟΛΟΦΩΝΑ ΕΡΑΤΕΙΝΗΣ ΑΕΤΟΣ ΛΙΔΩΡΙΚΙΟΥ 18/12  15:00
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΟΔ ΙΤΕΑΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ 94 18/12  15:00
Ρεπο ο ΔΩΡΙΚΟΣ ΜΑΛΑΜΑΤΩΝ

Μέσα σε τσουχτερό κρύο ο Διαγόρας Πολυδρόσου και ο Αμφισσαϊκός 2006 πρόσφεραν πολύ καλό ποδόσφαιρο μπροστά σε λίγους φιλάθλους.
Στα πρώτα 15 λεπτά ο Διαγόρας ήταν καλός και πίεσε τον Αμφισσαϊκό. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και η μπάλα πήγαινε από την μια περιοχή στην άλλη χωρίς όμως να γίνει κάποια επικίνδυνη φάση.
Στο 37΄ο Νάστος με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή κρέμασε τον Κανανά και έκανε το 1-0.
Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου  ο Memaj  πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και από δεξιά έδωσε έτοιμο γκολ στον Αλεξίου που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 για τον Διαγόρα σκορ που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.
 Στην επανάληψη  η ομάδα του Αγγέλου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε τον Διαγόρα.
Στο 58΄ο Farrici  από κοντά έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Σούλια.
Στο 64΄Ο Αμφισσαϊκος κέρδισε πέναλτι που χτύπησε ο Ξεπλάτης, αλλά ο Σούλιας έπεσε στην σωστή γωνία και απέκρουσε..
Στο 68΄με ωραίο χτύπημα φάουλ ο Μουτσιανάς έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αμφισσαϊκού.
Στο 67΄ ο Farrici  με κεφαλιά έκανε το 2-1, μέσα σε διαμαρτυρίες του Διαγόρα για φάουλ στον Ματαρά.
Στο 70΄ο Μπέτσας με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-1.
Στα τελευταία 15 λεπτά κάθε επίθεση μύριζε και γκολ. Ο Αμφισσαϊκός πίεζε για να ισοφαρίσει και ο Διαγόρας με οργανωμένες επιθέσεις  προσπαθούσε να πετύχει γκολ για να σιγουρέψει την νίκη.
Στο 85΄οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι και αυτή τη φορά ο  Καριαμπάς έκανε το 3-2.
Στα τελευταία λεπτά μίλησε η εμπειρία του Ρέββα που με δύο γκολ, στο 87΄με ωραίο πλασέ και στο 93 με κεφαλιά προς τα πίσω έκανε το τελικό 5-2.
Κίτρινες κάρτες:
Για τον Διαγόρα: 28΄ΚΟΝΤΑΞΗΣ Α., 54΄ΛΙΑΠΗΣ Ι., 62΄ΜΑΤΑΡΑΣ Ε., 62΄ΚΥΡΙΤΣΗΣ Ι.,  73΄ΜΟΥΤΣΙΑΝΑΣ Α.
Για τον Αμφισσαϊκό: 31΄ COLLAKU L., 80΄ΠΑΠΑΣ Η., 84΄ ΚΑΡΙΑΜΠΑΣ Δ.

Οι συνθέσεις:
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ ( ΚΑΛΛΙΜΑΝΗΣ Ε)
ΣΟΥΛΙΑΣ Α., ΚΥΡΙΤΣΗΣ Η., ΜΠΕΤΣΑΣ Π.(84΄ΚΥΡΙΤΣΗΣ Ι.), ΜΑΤΑΡΑΣ Ε., ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Α. (46΄ΛΙΑΠΗΣ Ι.), ΜΟΥΤΣΙΑΝΑΣ Α., ΡΕΒΒΑΣ Κ., ΑΛΕΞΙΟΥ Ν. (87΄ΠΛΑΤΗΣ Α.), MEMAJ F., ΝΑΣΤΟΣ Α., ΚΟΝΤΑΞΗΣ Α.
ΑΜΦΙΣΣΑΪΚΟΣ 2006 ( ΑΓΓΕΛΟΥ Φ.)
ΚΑΚΑΝΑΣ Η., ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ Ν., ΞΕΠΛΑΤΗΣ Χ., ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Κ., ΠΑΠΠΑΣ Η., COLLAKU L. (66΄ΠΑΠΠΟΣ Β), FARRICI L., ΤΣΑΦΟΣ Η., ΦΟΥΣΕΚΗΣ Π. (55΄ΚΑΡΙΑΜΠΑΣ Δ.),  ΣΤΥΛΟΣ Δ.(55΄ ΜΑΡΓΩΝΗΣ Δ), ΣΕΓΔΙΤΣΑΣ Λ.
Αν εξαιρέσουμε την φάση του 67 που προήλθε το πρώτο γκολ η διαιτησία δεν έκανε λάθη παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.