....Τίτη σήμερα 19 Μαρτίου....

Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΗΣ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΣΤΗ ΦΩΚΙΔΑ

Νίκες για τον Φωκικό στην Πολύδροσο, της Ακαδημίας '94 επί του Ησαΐα, του Αετού Λιδορικίου επί της Ακαδημίας Ιτέας και του Απόλλωνα Δελφών επί του Αμφισσαϊκού
Στη Γλυφάδα η Τοπική ομάδα έκανε την ανατροπή στο 2ο ημίχρονο απέναντι στην Τολοφώνα και πήρε τους τρεις βαθμούς....
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ – ΦΩΚΙΚΟΣ 1-2

Την ήττα γνώρισε ο Διαγόρας με 1-2, από τον Φωκικό. Ο Διαγόρας  πάλεψε, αλλά ξέμεινε από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, αν και είχε ευκαιρίες και για να προηγηθεί στον αγώνα, αλλά και στις καθυστερήσεις να ισοφαρίσει. Το γκολ της ομάδας του Διαγόρα πέτυχε ο Μουτσιανάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83ο λεπτό.
O Φωκικός προηγήθηκε στο 40 ύστερα από φάουλ του Καλύβα η μπάλα κόντραρε στο τείχος και ο Πολίτης από κοντά πλάσαρε σωστά και άνοιξε το σκορ για τον Φωκικό. Με το 0-1 οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φωκικού μπήκε δυνατά και στο 53' μετά από πάσα του Ταμάμη και αφού ο Πολίτης πήρε όμορφα την μπάλα πάσαρσε σωστά και ο Ταμπάκης διαμόρφωσε το 0-2. Στη συνέχεια η ομάδα μας είχε ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς όμως δεν έκανε τις σωστές επιλογές στη τελική πάσα

ΑΜΦΙΣΣΑΙΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ 2 - 4
Για την 2η αγωνιστική η ομάδα των Δελφών έπαιξε στην Άμφισσα με τον Αμφισσαϊκό τον οποίο και νίκησε εύκολα με 2-4.
Ο Απόλλωνας παίζοντας καλό ποδόσφαιρο προηγήθηκε στο 7' όταν μετά από ωραία μακρινή πάσα ο Μαργαρίτης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, δεν πλάσαρε ενώ θα μπορούσε αλλά προτίμησε να την σπάσει αριστερά στον Δαμιανό που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει με ωραίο πλασέ.
Το 0-2 έγινε στό 18', όταν μετά από ωραίους συνδιασμούς η μπάλα κατέληξε στον Ζαχαρόπουλο μέσα στην περιοχή που με όμορφο πλασέ σκόραρε.
Το 0-3 ήταν το ομορφότερο γκολ, στο 52' ο Τσώνης πήρε την μπάλα 10 μέτρα έξω από την περιοχή, ξεμαρκαρίστηκε από 2 αμυντικούς και με άπιαστο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά, έστειλε την μπάλα στην αντίθετη πλευρά της εστίας.
Το 1-3 έγινε με πέναλτι.
Το 1-4 έγραψε ο νεαρός Φουτσουτζόγλου όταν μετά από ωραία σέντρα από αριστερά, με πανέμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα , σκοράροντας έτσι το παρθενικό του γκολ σε επίσημο αγώνα.
Με φάουλ από το ύψος της περιοχής και μετά από διπλή προσπάθεια έγινε το τελικό 2-4.
Ωραίος αγώνας για την ομάδα του Απόλλωνα Δελφών που είχε μόνο διακριθέντες και επίσης το άνετο σκορ βοήθησε να πάρουν συμμετοχή και κάποιοι νεαροί όπως και νεοφερμένοι στην ομάδα.
Περαστικά στους Καραμέρη και Κριεμάδη που τραυματίστηκαν στο γόνατο και στα πλευρά αντίστοιχα.
Τα χρόνια πολλά στους Άγγελο Μαργώνη και Μιχάλη Τοπούζι που γιόρταζαν χτες.