....Κυριακή 20 Απρλίου σήμερα.....

Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2018

Πρωτάθλημα Α' κατ. Φωκίδας 3η αγωνιστική Απόλλων Δελφών - Ακαδημία Π.Ιτέας 4-2

Μετά από έναν καλό αγώνα ο Απόλλων επιβλήθηκε στην κοινή έδρα της Ακαδημίας Ποδ Ιτέας με 4-2.
Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι.....
και κατάφεραν να προηγηθούν στο 5' με πολύ ωραίο γκολ του Πετσάβα, σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά στο αντίθετο γάμα. Μετά τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισορρόπησαν, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν στο 26' μετά από φάουλ, κεφαλιά του επιθετικού τρομερή απόκρουση του Κρίστο με υπερένταση, αλλά την απόκρουση πήρε επιθετικός και από κοντά πλάσαρε τον τερματοφύλακα των Δελφών για να γράψει το 1-1.
Οι Απολλωνιστές ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα και κατόρθωσαν να προηγηθούν πριν κλείσει το ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 42' μετά από σέντρα του Αλεξανδρή η μπάλα σταμάτησε σε χέρι αμυντικού, το πέναλτι ανέλαβε ο Δαμιανός η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος πλάσαρε για το 2-1.
Το Β' μέρος άνοιξε με 2 γρήγορα γκολ για τον Απόλλωνα, το 3-1 έκανε ο Zacellari στο 46'(15'' μετά την έναρξη) με ωραίο πλασέ και το 4-1 στο 47' ο Δαμιανός με πολύ ωραία ατομική ενέργεια. Στην συνέχεια η ομάδα του Απόλλωνα έχασαν κλασσικές ευκαιρίες να αυξήσει το σκορ, αλλά δεν τα κατάφεραν, αντίθετα στο 80' οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 4-2 με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ.
Δύο πράγματα έμειναν από τον σημερινό αγώνα

1. το πολύ όμορφο, σε συνέργασία
και εκτέλεση του Πετσάβα
και 2. το όμορφο ποδόσφαιρο της ομάδας του Απόλλωνα παρά τις απουσίες,( Bejleri, Σούφρας, Σίμος)
Αλλαγές ..
68' Καραδήμος αντί Μαργαρίτη
72' Τζαφέρης αντί Καραχρήστου
75' Φουτσουτζόγλου αντί Πετσάβα.