....Σήμερα, Πέμπτη 25 Απριλίου 2024, τιμάται η μνήμη των: Αποστόλου και Ευαγγελιστού Μάρκου . .....

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ - ΗΣΑΪΑΣ ΔΕΣΦΙΝΑΣ 1-1 - Φωτορεπορταζ

Για τον 2ο όμιλο του κυπέλλου Φωκίδας στην 3η αγωνιστική συναντήθηκαν στην Πολύδροσο ο τοπικός Διαγόρας με τον Ησαΐα Δεσφίνας,

Διαιτητής: Μπονος Κ. και βοηθοί: Βαρζακάνος Γ, Καρέλης Γ.
Στο τέλος του αγώνα έγιναν, μικρής έκτασης επεισόδια.

Να πως περιγράφουν τα γεγονότα οι ομάδες μέσα από τις σελίδες τους.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ

Ισόπαλο με σκορ 1-1,έληξε πριν από λίγη ώρα το ντέρμπι για την 3η Αγωνιστική της φάσης των ομίλων για το κύπελο ΕΠΣ Φωκίδας,ανάμεσα στον Διαγόρα και τον Ησαΐα Δεσφίνας. Μπροστα σε ένα καταπληκτικό κοινό που κατέκλυσε τις κερκίδες του γηπέδου μας,η ομάδα μας η οποία έκανε ένα μέτριο παιχνίδι από άποψη φάσεων,αλλά έδειξε πάθος και αποφασιστικότα,προηγήθηκε στο 63ο λεπτό με φοβερό σουτ του νεαρού Mitev.Η φιλοξενουμενη ομάδα του Ησαΐα,στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο,στο πρώτο ημίχρονο και είχε τις δικές της ευκαιρίες.Κόντρα στην ροή του αγώνα και ενώ η ομάδα μας έλεγχε το ματς,ο Ησαΐας στο 87ο λεπτό ισοφάρισε επίσης με ένα πολύ ωραίο γκολ.Στις καθυστερήσεις του αγώνα,και ενώ σε ολόκληρο το παιχνίδι αλλά και πριν την έναρξη του,το κλίμα ήταν φανταστικό και πάνω από όλα φιλόξενο,όπως βέβαια και σε όλα τα παιχνίδια στην έδρα μας,ο ποδοσφαιριστής Λεωντιου του Ησαΐα χτύπησε εκτός φάσης τον νεαρό 15χρονο ποδοσφαιριστή της ομάδας μας Κούσουλα.Αυτο είχε σαν αποτέλεσμα να διακοπεί το παιχνίδι για μερικά λεπτά,αφού παράγοντες και των δύο πλευρών αλλά και ποδοσφαιριστές να εισέλθουν στον αγωνιστικό χώρο,και την κατάσταση προς στιγμήν να δείχνει πως ξεφεύγει,αλλά με την παρέμβαση τόσο του ΔΣ της ομάδας μας,αλλά και των ψυχρεμοτερων,να ηρεμήσουν τα πνεύματα.Ο Ησαΐας Δεσφίνας,και γενικότερα όλα τα σωματεία του νομού,ειδικά τα τελευταία χρόνια τυγχάνουν άψογης φιλοξενίας από την ομάδα μας,και δεν επιτρέπουμε σε κανέναν να το αμφισβητεί.Η διοίκηση του Διαγόρα αυτά τα τρία χρόνια που είναι στο τιμόνι του συλλόγου,έχει καταβάλει τεράστια προσπάθεια για να εκλείψουν δια παντός φαινόμενα βίας,και αυτό επίσης δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.Σύσσωμο το ποδοσφαιρικό τμήμα του Διαγόρα καταδικάζει αυτή την στιγμή, και εκφράζει την ειλικρινή συγνώμη προς τα μέλη του Ησαΐα Δεσφίνας,για την ένταση και την είσοδο μελών του ΔΣ,χωρίς όμως να γίνει το παραμικρό προς τους ποδοσφαιριστές της,κάτι όμως που σίγουρα δεν μας αντιπροσωπεύει σαν σωματείο. Ευχόμαστε στην ομάδα της Δεσφίνας καλή σεζόν με υγεία και καλή πορεία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

ΗΣΑΪΑΣ ΔΕΣΦΙΝΑΣ
Για το θεσμό του κυπέλου η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την ομάδα του Διαγόρα.Η ομάδα μας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο τόσο στο πρώτο όσο κ στο δεύτερο ημίχρονο,αλλά η ομάδα του Διαγόρα προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγωνα στη μία κ μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε.Η ισοφάριση ήρθε με καταπληκτικό γκολ του Παναγιώτη Δριβα έξω από την περιοχή..Παρά τής πολλές χαμένες ευκαιρίες η ομάδα μας έδειξε ότι βρίσκεται στο σωστό δρομο!!
Στο τέλος του αγώνα κ συγκεκριμένα σε μια ανύποπτη φάση διεκδικήσης της μπάλας ο ποδοσφαιριστής Δημήτρης Λεοντίου(γνωστός στην ποδοσφαιρική πιάτσα για το ήθος κ την προσφορά του στο ποδόσφαιρο) ενεπλάκη με τον ποδοσφαιριστή Κουσουλα κ αμέσως δέχθηκε την επίθεση του προπονητή κ μέλη του Διαγορα που κακώς ήταν στον αγωνιστικό χώρο...Σαν Δ.Σ δεν είχαμε την παραμικρή διάθεση να δώσουμε συνέχεια στο γεγονος,αλλά βλέποντας την ανακοίνωση του Διαγόρα στοχοποιοντας των επί σειρά ετών αρχηγό μας θεωρήσαμε ως χρέος απέναντι του για όλα αυτά που έχει προσφέρει να προστατεύσουμε τον ίδιο κ τα συμφέροντα της ομάδας μας...Αδιαψευστος μάρτυρας είναι το βίντεο.. Παρόλα αυτά θεωρούμε το θέμα ως λήξαν!!!
Υγ1:συγχαρητήρια στην Ομάδα του Διαγόρα για την εκδηλωση πριν των αγώνα κ τους ευχόμαστε καλή συνέχεια!!
Υγ2: συγχαρητήρια στον διαιτητή κ.Μπουνο κ στους βοηθού του (βαρζακανο-καρελη)για την άψογη διαιτησία...