ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΧΗΣ

....Σήμερα Τετάρτη 24 Απριλίου.....

Σάββατο 14 Ιουνίου 2014

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΟΛΑΝΔΙΑ 1-5: Την εκδικήθηκε με διασυρμό!

Μια Ολλανδία βγαλμένη από παραμύθι σκόρπισε με 5-1 την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ισπανία, αμφισβητώντας ευθαρσώς την κυριαρχία της. Η νεανική ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ εκδικήθηκε την Ισπανία στο "Arena Fonte Nova"...
κερνώντας την πέντε γκολ.Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά με τη μπάλα να παίζεται κυρίως στο χώρο του κέντρου. Και οι δύο ομάδες πρόσεξαν εξ αρχής το κέντρο τους και φαίνεται και από το σύστημα τους. Η Ισπανία ξεκίνησε με 4-3-3 και η Ολλανδία με 3-4-1-2. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι κάθε φορά που η μπάλα πήγαινε στα πόδια του Ντιέγκο Κόστα ακουγόντουσαν γιοχαρίσματα από τους Βραζιλιάνους στις κερκίδες. Η πρώτη ευκαιρία στο ματς ανήκε στην Ολλανδία. Ο Σνάιντερ πήρε τη μπάλα λίγο έξω από τη περιοχή, βγήκε τετ α τετ με τον Κασίγιας ο οποίος έδιωξε. Στο 26ο λεπτό ο Κόστα κέρδισε ένα αυστηρό πέναλτι από τον Ντι Βρι και ο Τσάμπι Αλόνσο ευστόχησε ανοίγοντας το σκορ
. Στη τελευταία φάση του πρώτου μέρους οι «οράνιε» ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με ένα πανέμορφο τέρμα του Φαν Πέρσι. Ο στράικερ της Γιουνάιτεντ σκόραρε με κεφαλιά-λόμπα μετά από διαγώνια μπαλιά του Μπλιντ.Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό και είχε έναν πρωταγωνιστή, την Ολλανδία. Με εξαιρετικό ποδόσφαιρο και ιδανικές αντεπιθέσεις, οι "οράνιε" σκόρπισαν την άμυνα των Ισπανών. Μόλις οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ρόμπεν έκανε σπουδαία κίνηση, πήρε τη μπάλα μέσα στη περιοχή και περνόντας τον Πικέ εκτέλεσε τον Κασίγιας ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την ομάδα του. Στο 64' ο Στεφάν Ντε Βρι με κοντινή προβολή έδωσε πλεονέκτημα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Έχει προηγηθεί φάουλ στον Κασίγιας από τον Φαν Πέρσι το οποίο δεν δόθηκε. Τέσσερα λεπτά μετά ακυρώθηκε δικαίως τέρμα του Σίλβα για οφσάιντ. Στο 72' ο Φαν Πέρσι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς πλασάροντας σε κενή εστία μετά από τραγικό λάθος του Κασίγιας. Στο 80ό λεπτό ο Ρόμπεν ξεκίνησε ένα σπρίντ αρκετά έξω από την περιοχή, πέρασε τον Ράμος σαν σταματημένο, ξέφυγε από τον Κασίγιας ο οποίος έκανε εκ νέου λάθος και σκόραρε ανενόχλητος διαμορφώνοντας το 5-1!