....Σήμερα Παρασκευή, 19 Απριλίου, η Εκκλησία γιορτάζει τον Ακάθιστο ύμνο......

Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2014

Ήττα για Λαμία και Δομοκό στη 12η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής

Γρουσούζικη αποδείχτηκε η 12η αγωνιστική για τις Φθιωτικές ομάδες στον 3ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, καθώς ηττήθηκαν με τεσσάρες από τους αντιπάλους!...

Η πρωτοπόρος Λαμία μάλιστα ηττήθηκε εντός έδρας με 4-2 από τα εκπληκτικά Τρίκαλα που θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ. Κλειδί της νίκης των Θεσσαλών η «γκάφα» του Ζλατκόφσκι στο 2-3 που έκανε δώρο το χατ-τρικ στον εντυπωσιακό και νεομεταγραφέντα στα Τρίκαλα, Πέντζα. Γενικά όμως η Λαμία δεν ικανοποίησε και έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από την Κύμη που αναγκάστηκε σε λευκή ισοπαλία στην έδρα της με τη Νάουσα.
Την ίδια ώρα ο Δομοκός δεχόμενος ένα γρήγορο γκολ στη Νεοκαισάρεια και με το Ζαχαράκη να αποχωρεί τραυματισμένος παραδόθηκε 4-0 στον συνονόματο Αχιλλέα Νεοκαισάρειας που ειδικά στο β΄ ημίχρονο έπαιξε το καλύτερο του φετινό παιχνίδι. Φανερά επηρεασμένοι από τα διοικητικά θέματα οι παίκτες του Δομοκού άφησαν εύκολα το συγκεκριμένο παιχνίδι.
Με το ίδιο σκορ και μάλιστα εκτός έδρας (0-4) πέρασε ο μαχητής από τον Πυργετό που πλέον είναι καταδικασμένο με υποβιβασμό χωρίς βαθμούς ακόμη στο ενεργητικό του.
Μεγάλο διπλό σημείωσε όμως και ο Δωτιέας Αγιάς επικρατώντας 0-1 στην έδρα της Ένωσης Απ. Παύλου. Το χρυσό γκολ σημείωσε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Τσατσαλίδης.
Έβνα ακόμη «διπλό», είχαμε όμως και στο Βελεστίνο, όπου ο τοπικός Ρήγας κατώτερος του αναμενόμενου έχασε 0-2 από τον Αμπελωνιακό που είχε στον πάγκο του τον Καπετανόπουλο.
Τέλος ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς στις Καμινάδες ανάμεσα σε ΑΟΚ και Χαλκίδα. Οι Καρδιτσιώτες λίγο έλειψαν να κλέψουν τη νίκη με γκολ στο 87΄όμως ήταν άμεση η απάντηση της Χαλκίδας που δείχνει φανερά σημάδια βελτίωσης στα τελευταία παιχνίδια.
Όλα τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
ΠΑΣ Λαμία 1964 - Τρίκαλα 2-4 (38΄ Γόγολος, 57΄ Ζλατκόφσκι - 7΄, 34΄, 61΄ Πέντζας, 74΄ Χαλιμπάκης)
Ένωση Απ. Παύλου - Δωτιέας Αγιάς 0-1 (44΄ Τσατσαλίδης)
ΑΟ Καρδίτσα - Χαλκίδα 1-1 (87΄Κούρκουλας - 90΄ Ευσταθίου)
Κύμη - Νάουσα 0-0
Ρήγας Φεραίος - Αμπελωνιακός 0-2 (51΄ Κομισόπουλος, 52΄ Αλεξανδρής)
Πυργετός Λάρισας - Μαχητής Τερψιθέας 0-4 (9΄, 32΄ Κυριάκος, 86΄Κρεβατάς, 91΄ Κορλός)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας - Αχιλλέας Δομοκού 4-0 (6΄, 35΄ Παμλίδης, 49΄ Νάκας, 71΄Μακράκης)