....Σήμερα, Πέμπτη 25 Απριλίου 2024, τιμάται η μνήμη των: Αποστόλου και Ευαγγελιστού Μάρκου . .....

Σάββατο 31 Αυγούστου 2013

Κηφισός Κάτω Τιθορέας – Νέο Κρίκελλο 1-2

Στην Κάτω Τιθορέα ο τοπικός Κηφισός αντιμετώπισε το απόγευμα της Παρασκευής, σε φιλικό αγώνα το Νέο Κρίκελλο. Οι φιλοξενούμενοι σαφώς βελτιωμένοι από τα προηγούμενα παιχνίδια τους επέστρεψαν στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις και επικράτησαν των αντιπάλων τους με σκορ 1-2.....

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ καλό εκατέρωθεν με ρυθμό και πολλές ευκαιρίες, κυρίως για τους γηπεδούχους που φαίνονταν να ελέγχουν το παιχνίδι. Το σκορ όμως το άνοιξε η ομάδα του Γιάννη Αποστόλου στο 13΄ με ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Καυκιά,  ενός από τους κορυφαίους της αναμέτρησης, που δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Τιθορέας.

Στο 18΄ το Κρίκελλο διπλασίασε τα τέρματά του με ένα απευθείας  χτύπημα φάουλ του Μέγα.

Αξιοσημείωτο είναι ότι οι γηπεδούχοι δημιούργησαν πολλές κλασικές ευκαιρίες να σημειώσουν γκολ ερχόμενοι μάλιστα κάποιες φορές και τετ α τετ με το τέρμα αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας Καραχάλιος κράτησε αλώβητη την εστία του με τις καίριες επεμβάσεις του. Μάλιστα στο 40΄ ο Κηφισός είχε δοκάρι με τον Ζουλέτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο λίγο η κόπωση και λίγο οι αλλαγές που πραγματοποίησαν οι δύο προπονητές έριξαν τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς ωστόσο να λείπουν οι φάσεις μέχρι το 72΄ όπου οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να μειώσουν το σκορ σε 1-2 με σουτ του Πέσχου αλλά από κει και πέρα ο Κοκονδύνης δεν έδωσε περιθώρια στους γηπεδούχους να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα.

Το παιχνίδι που το παρακολούθησαν περίπου 50 θεατές ήταν αρκετά καλό, δυνατό και με ρυθμό και σίγουρα οι δύο πλευρές έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για την συνέχεια.

Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν:

ΚΗΦΙΣΟΣ: Μερμίγκης, Καραούζας, Κοινούργιος, Πανταζής, Μπακούσης, Μυλωνάς, Πόροος, Σιώτης, Ζουλέτου, Λάγιος, Χριστοδούλου.

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Χριστολουκάς, Αργυράκος, Πέσχος, Βαΐτσος

ΝΕΟ ΚΡΙΚΕΛΛΟ: Καραχάλιος, Λουπεΐδης, Χαϊδής, Τρανταφύλλου, Συγγούνης, Κρέτσης, Ζαλαώρας, Νεοφώτιστος, Καυκιάς, Μέγος, Καρβούνης

Αγωνίστηκαν επίσης: Ξηροπήτας, Λεπίδας, Αυγέρης, Κοκονδύνης.